W sprzedaży jest masę najróżniejszych czujników, które można wykorzystać przy realizacji najróżniejszych projektów. Mnie zaciekawiły produkty firmy DFROBOT powiedział bym że są one PLUGANGPLAY, tzn. czujnik jest już zamieszczony na płytce i posiada on już zamontowane odpowiednie oporniki. Wystarczy odpowiednio podpiąć do Arduino wklepać kod i cieszyć się działaniem. od tak proste. Niestety oferta DFROBOT jest dość obszerna i wydaje mi się, że do nas nie trafia wszystko, niemniej jednak zakupu można dokonać na ich stronie.
Ultradźwiękowy miernik odległości HC-SR04:
Analogowy czujnik temperatury LM35:
Bardzo fajny i prosty czujnik temperatury, prosty kod, wynik widać od razu na ekranie. Dokładność, u mnie pokazuje temperaturę z dokładnością +/-1C.
void setup() {Serial.begin(9600);} void loop() { float wartosc; float dane; wartosc=analogRead(5); dane=(500*wartosc)/1024.0; Serial.print("Temperatura:"); Serial.print(dane,2); Serial.println("C"); delay(500);}
DHT11 czujnik wilgotności i temperatury:
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Analogiczny czujnik ciśnienia i temperatury BMP085
Ten mały czujnik wielkości może monety 2 złotowej firmy BOSCH wygląda na dość przydatny przy budowie robotów latających, dzięki niemu prócz pomiaru ciśnienia możemy określić wysokość, np. za poziom 0 można wyznaczyć wysokość przy gruncie... Ja użyłem czujnika do pomiaru ciśnienia... w projekcie METEO.Dane ciśnienia są podawane w Paskalach (Pa) w celu ich przekształcenia do hPa wystarczy podzielić nasz odczyt przez 100.
Bibliotekę znajdziecie TUTAJ
#include <Wire.h>
#include <Adafruit_BMP085.h>
Adafruit_BMP085 bmp;
void setup() {
Serial.begin(9600);
bmp.begin();
}
void loop() {
int hPa;
hPa=bmp.readPressure()/100;
Serial.print("Temperatura = ");
Serial.print(bmp.readTemperature());
Serial.println(" *C");
Serial.print("Cisnienie = ");
Serial.print(hPa);
Serial.println(" hPa");
Serial.println();
delay(2000);
}
...